اخبار

زمین و ماه اسیر حلقه های زحل

فضاپیمای کاسینی در مدار زحل این تصویر جدید را در ١٢ آوریل به تصویر کشیده است. این تصویر از فاصله ٨٧٠ میلیون مایلی (١/٤ میلیارد کیلومتر) زمین گرفته شده است.
این تصویر از فضاپیمای کاسینی ناسا، سیاره زمین را به عنوان یک نقطه کم نور در بین حلقه‌های یخی زحل نشان می‌دهد. ماه در سمت چپ زمین واقع شده است.

کف دریای انسلادوس، مانند زمین حفره‌های هیدروترمال دارد.

هر جایی در زمین که آب و گرما وجود داشته باشد، حیات هم وجود دارد.

در سال 1977 یک گروه از محققان دریایی چیزی را پیدا کردند، قبل از این که  بخواهند آن را به صورت تئوری در بیاورند: شکستگی در کف اقیانوس گرما آزاد می‌کند و آب‌های اطراف خودش را گرم می‌کند (وحتی به جوش می‌آورد). آن‌ها همچنین در درون آن نرم‌تنان را پیدا کردند و سپس باکتری‌های مقاوم به گرما، کرم‌های نواری و موجودات جالب  بیشتری که اساسا کوچک هستند را در کنار آتشفشان‌های زیر آب کشف کردند.

رانش زمین در سیاره کوتوله سرس

مطالعه اخیر نشان می دهد که رانش  در زمین و سیاره ی کوتوله ی سرس مشترک می باشد و این امر که سرس از یخ آب زیادی تشکیل شده است، این ایده را تقویت می کند.
 
 
در یک مطالعه جدید، دانشمندان شناسایی 3 نوع از رانش زمین در سرس را مشاهده کرده اند.
در اینجا نوع I (اول) نسبتا گرد و بزرگترین رانش زمین می باشد، آنها شبیه به یخچالهای طبیعی و رانش زمین یخ زده بر روی زمین می باشند

تصویر شگفت انگیز عبور ماه از روبه روی زمین


دوربین مستقر در ماهواره هواشناسی ناسا با نام Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) موفق به ثبت لحظه نادر عبور ماه از مقابل زمین شد. این تصویر در چهارم و پنجم جولای به ثبت رسیده و به تازگی توسط ناسا منتشر شده است.

در واقع این برای دومین بار است که عبور ماه از مقابل زمین توسط DSCOVR ثبت و ضبط می شود؛ نخستین حدود یک سال قبل و در شانزدهم جولای 2015 همین اتفاق توسط این ماهواره به ثبت رسیده بود.

ناسا یك سیارک  را به افتخار دكتر فیروز نادری، بلند پایه ترین ایرانی سازمان فضائی آمریكا ناسا، سیارک نادری نام گذاشت.

دكتر نادری دیروز در صفحه رسمی فیس بوك خود نوشت كه در مهمانی مراسم بازنشستگی وی كه در مركز پیشرانه جت یا جی پی ال در كالیفرنیا برگزار می شد، خبردار شد كه ناسا به پاس زحمات و موفقیتهای  سنگی را بنام او نامگذاری كرده است.

زیر مجموعه ها